Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

[CIEKAWOSTKI] TOP 10 niezwykłych wędlin z całego świata

2023-04-07
[CIEKAWOSTKI] TOP 10 niezwykłych wędlin z całego świata

Czy wiesz, że...

  1. W Australii popularne są wędliny z mięsa kangura, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych australijskich przysmaków są wędzone kiełbaski z kangura w kształcie... kangura!
  2. W Szkocji popularna jest kiszka o nazwie "haggis", która jest wytwarzana z masy mięsnej, płuc, serca, wątroby i płuc baranich, a także płatków owsianych i przypraw. Choć może to brzmieć nieco niesmacznie, haggis jest bardzo popularny i uważany za narodowe danie Szkocji.
  3. W Korei popularne są wędliny z mięsa psa, jednak ze względu na kontrowersje związane z tą praktyką, wiele osób decyduje się na wybór wędlin wieprzowych zamiast psiego mięsa.
  4. W Meksyku popularne są wędliny z mięsa koziego, takie jak chorizo de cabra. Choć niektórzy mogą się poczuć nieco zdezorientowani jedzeniem kozich wędlin, są one tam bardzo popularne i uważane za pyszne.
  5. W Rosji popularne są wędliny z mięsa drobiowego i wieprzowego, takie jak kiełbasa czy szynka, a także specjalne wędliny z łososia. Wędliny są tam często    spożywane jako przekąska do wódki.
  6. W Chinach popularne są wędzone jaja "pidan", które są przygotowywane w mieszance gliny, soli, popiołu i herbaty. Kiedy jaja się gotują, mieszanina przylega do skorupki, a jaja nabierają ciemnobrązowego koloru. Ciekawostką jest, że niektórzy ludzie uważają, że jaja pidan przypominają smakiem wędlinę.
  7. W Indiach popularna jest wędzona wędlina zwana "nandu", która jest przygotowywana z mięsa strusia. Ciekawostką jest, że strusie, które są hodowane na mięso, są również hodowane dla swojego tłuszczu, który jest używany do produkcji kosmetyków.
  8. W Stanach Zjednoczonych istnieje popularna wędzarnia, która produkuje wędzone wędliny o nazwie "Roadkill Grill", które są inspirowane klasycznymi amerykańskimi daniami, takimi jak hamburger czy hot dog. Ciekawostką jest, że w ich składzie znajdują się m.in. mięsa jeleni, dzików i innych zwierząt, które były zabite w wypadkach drogowych.
  9. W Niemczech istnieje tradycja, że w dniu urodzin dzieci dostają specjalną wędlinę zwierającą ich wiek. Wędzona kiełbasa jest wówczas w kształcie cyfry, odpowiadającej wiekowi dziecka. Ciekawostką jest, że starsze osoby często są zazdrosne o młodsze, ponieważ ich wędliny są krótsze i bardziej soczyste.
  10. W Danii popularna jest wędzona kiełbasa o nazwie "medisterpølse", która jest przygotowywana z mięsa wieprzowego, cebuli, mąki i mleka. Ciekawostką jest, że według tradycji duńskiej medisterpølse powinna być gotowana w mleku, aby była miękka i soczysta.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
był wprawdzie mały problem ale szybko został załatwiony
2024-04-02
Doskonałe wyroby
pixel